BURSA ESTETİK® Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar☎ 0224 233 5700 
Hemen Arayın Online Randevu

Tamponsuz Modern Burun Estetiği

Tamponsuz Modern Burun Estetiği | Burun Estetiği Ameliyatı ve Fiyatları | Rinoplasti Sonrası ve Teknikleri | ‎Op.Dr.Alper BAYRAKTAR –  Bursa Estetik

Modern burun estetiği yüz güzelliğini geliştirmek için en sık yapılan estetik ameliyat burun ameliyatlardır. Tamponsuz rinoplasti denilen teknikte, daha önce olduğu gibi ne uzun boylu ne sünger tamponlara ihtiyaç vardır. Estetik Plastik ve Rekontrüktif Cerrahi uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından burun estetiği, rinoplasti, burun ameliyatı, revizyon burun ameliyatı, burun ucu estetiği  hakkındaki bilgilendirmeler Bursa ve İstanbul'daki estetik merkezlerimiz de verilmektedir.

Tamponsuz Modern Burun Estetiği

tamponsuz modern burun estetiğiBizim toplumumuzda yüz güzelliğini geliştirmek için en sık yapılan estetik ameliyat burun ameliyatıdır.

Bunun nedeni Anadolu insanının burun yapısının kemikli ve büyük olmasıdır. Birçok hastam bana 'yüzümün diğer özelliklerini beğeniyorum ama burnumdaki kemer yüzümü gölgeliyor 'diyerek bu durumu onaylamaktadır. Özellikle burun şekli hastaların psikolojisini bozabilmektedir. Bu durum özellikle genç bayan ve erkeklerde daha belirgindir.

Hastalarıma her zaman belirttiğim bir nokta da, bu ameliyat sonucunda görünümünüz gelişebilir, kendine güveniniz artabilir, ancak tüm hayatınızı değiştirmeyecektir, yani ameliyat size daha iyi bir iş veya daha iyi bir eş getirmeyebilir, kendinizi çok şanssız olarak niteliyorsanız şansınızı arttırmaz, tüm bunlar sizin hayata bakışınız ve olaylar karşısında ne kadar pozitif olabildiğinizle alakalıdır.

Modern Burun ameliyatları, yurdumuzda en çok yapılan estetik ameliyat olması nedeniyle oldukça popülerdir. Burun ameliyatlarında hastaların ameliyatın kendisinden çok daha fazla korktukları konu burun tamponudur. 

Burun estetiği ameliyatı olacak hastalar genellikle eskiden ya da daha önceden ameliyat olmuş arkadaş ya da dostlarına danışırlar. Dinledikleri hikâye genellikle korkunçtur. Oldukça sıkıntılı saatleri ve ameliyat sonrası nefes alamamaktan duydukları rahatsızlıkları anlatırlar. Sonuç olarak burun estetiğinde hastaların korktukları ayrıntılardan birisi tampondur. Henüz estetik cerrahinin çok gelişmediği dönemlerde kullanılan çok uzun ve çıkartılırken acı veren tampon öyküleri şehir efsanesi haline gelmiş görünüyor.

Artık günümüz modern burun estetiği kavramları içerisinde biliyoruz ki, tampon kullanılmadan burun operasyonu yapılabiliyor.

Özellikle modern teknolojik gelişmeler ışığında şu anda burun kemiğini kırmadan özel robotik cihazlarla keserek operasyon yapmak şu anda günümüzde mümkün olmaktadır. Bu tekniklerle birlikte özellikle iyileşme çok hızlı olmakta ve 10 gün sonra dahi kimse ameliyat olduğunuzu dahi anlamamaktadır. Artık burna kocaman tamponların konduğu eski tarz tekniklerden kesinlikle vazgeçilmiştir. 

Burun üstüne konan alçıların hiçbir faydası olmamaktadır. Bu nedenle biz sadece thermal splint denilen sert bandaj yapıyoruz. Bu bandajlar tamamen burun şeklinde olup kişiye özel hazırlanmaktadır.

Eğer burnunuzun yüzünüzle uyumsuz olduğunu veya burnunuzun yüzünüzde çok büyük durduğunu; insanlarla yüz yüzeyken burnunuzun yüzünüzü gölgelediğini düşünüyorsanız, aynada baktığınızda burun kemeriniz sizi rahatsız ediyorsa, burnunuzda eğrilik şekil bozukluğu varsa ve buna burun tıkanıklığı da eşlik ediyorsa veya burnunuzdaki küçük bir kemer yüzünden yüz görünümünüzü estetik olarak geliştirmek istiyorsanız siz estetik burun ameliyatı için uygun adaysınız demektir. Çünkü estetik burun ameliyatı ile tüm bu sorunlar çözülebilir.

Estetik burun ameliyatları iki tür teknik ile yapılabilir. Her iki tekniğin de kendine has avantajları mevcuttur. Bunlardan ilki 'kapalı teknik' dediğimiz, tüm kesilerin burun içine yapıldığı daha çok burun sırtı ve ucunda sınırlı bir takım değişiklikler yapılması planlanan hastalarda uygulanan tekniktir. İyi ve tecrübeli ellerde daha büyük deformiteler de düzeltilebilir.

MODERN BURUN AMELİYATLARI

İkinci teknik ise 'açık teknik' olarak adlandırdığımız tekniktir. Bu teknikte kapalı teknikte yapılan kesilere ek olarak iki burun deliğinin arasındaki deriye de bir kesik yapılır ve burnun kemik ve kıkırdak yapıları tamamen ortaya konur. Burun delikleri arasına yapılan kesi çoğunlukla hiç iz bırakmadan iyileşir. Bu teknik sayesinde kapalı teknik ile yapamadığımız birçok işlem yapılabilir.

Buruna yeni şeklini vermek için burnun kemik ve kıkırdak yapılarından çıkarmamız gereken kısmını çıkarıyoruz, kıkırdak eklememiz gereken yerlere yine burun içinden aldığımız kıkırdaklara yeni şekil vererek, kıkırdak ekliyoruz.

Burun ile yüzün birleşme yerindeki kemiği çok keskin aletlerle kesiyoruz ve burnu gerektiği kadar daraltıyoruz, burun ucundaki kıkırdaklara dikişler atarak veya kıkırdak ekleyerek şekil veriyoruz, gerekirse burun kanatlarına kıkırdak ekliyoruz ve ameliyat sonunda burun tabanı genişse bu kısmını daraltıyoruz. Böylece buruna yeni şeklini vermiş oluyoruz.

tamponsuz burun estetiğiBu aşamadan sonra burun üstünden kaldırdığımız dokuyu burun üzerine tekrar kapatıyoruz. Yapılan kesileri dikiyoruz. Burun içinde septum düzeltildi ise burun içine silikon splint koyuyoruz. Burun üstüne burnun yeni şeklini koruması için plastik veya alüminyum bir kalıp koyuyoruz.

Her estetik ameliyatın olduğu gibi burun estetiği ameliyatının da limitleri vardır. Burun estetiği Ameliyatını yapan doktor her zaman sizin için en iyisini ister, yüzünüze uygun ve doğal bir burun yapmaya çalışır. Ancak tabii ki elinde sihirli bir değnek yoktur.

İyi sonuçlar cerrahın ustalığı ve burnu iyi analiz etmesinin yanında size bağlı bazı faktörlere de bağlıdır. Bu durumu hastalarıma 'terzi önemlidir ama kumaş da çok önemlidir ' sözüyle anlatıyorum. Yani terzi ne kadar iyi ve tecrübeli olursa olsun; dikeceği elbisenin mükemmelliğinde kumaşın da etkisi vardır. Burun derinizin kalınlığı veya inceliği, deri altı dokunuzun kalınlığı, sigara içip içmemeniz, iyi beslenip beslenmediğiniz, burun içi kıkırdak ve kemik dokularınızın kalın veya ince oluşu, ameliyat öncesi burnunuzdaki bozukluğun derecesi ve böyle birçok faktör doktorun inisiyatifi dışında ameliyat sonucunu etkileyecektir.

Burun, tek başına yüzde çok büyük değişiklik yapabilen bir organdır ancak burunu şekillendirirken çene, alın gibi yüzün diğer bölümleri ile orantısını değerlendirmek çok önemlidir. Daha ilk görüşte burundaki problem ve yüzün diğer bölümleri ile ilişkisi anlaşılsa da, genellikle önden ve yandan çekilen burun fotoğrafları bilgisayar ekranında hasta ile birlikte yorumlanır.Problemlerin tespiti ve daha düzgün bir profil oluşturulması için burun estetik operasyonu planı artık bilgisayar yardımıyla daha kolay yapılmakta, aynı zamanda problemin ve çözüm şeklinin hasta tarafından da iyi anlaşılmasını, doktor ve hasta arasında mutabakatın daha net olmasını sağlamaktadır.

Buruna odaklanarak gelmiş birçok hasta problemin çene, alın, gıdı gibi komşu bölgelerde de olabildiğini görmektedir. Çenenin burun ve alına göre daha geride olması yaygın görülen bir durumdur. Bu durumda eş zamanlı olarak çene büyütme önerilebilir. Bazen de burun kökü çukurluğunun fazla olmasından dolayı alın bombe ve burun kemerli görülebilir. Bu durumda burun kökünün, burun sırtının doldurulmasını önerilebilir. Alnınız geride ise alın bombeliğinin artırılması gerekebilir. Genellikle bu bölgelere ameliyat esnasında burnunuzdan çıkan kendi dokularınız konacağından eş zamanlı yapılması hasta açısından büyük kolaylıktır.

Modern Rinoplasti Tekniği

Tamponsuz Modern Burun Estetiği | Burun Estetiği Ameliyatı ve Fiyatları | Rinoplasti Sonrası ve Teknikleri | ‎Op.Dr.Alper BAYRAKTAR –  Bursa Estetik

Rinoplasti ameliyatı bir operasyon tercihen genel anestezi altında yapılmalıdır olduğunu. Ameliyat sırasında doktorun rahat olması için bu gereklidir. Bununla birlikte, sadece nazal septum sapması varsa, lokal anestezi altında uygulanabilir.

Ameliyatlarımın tamamında açık rinoplasti veya açık burun işi plastik cerrahi tekniğini kullanıyorum.Burun işindeki kesikler burun kanatlarının içinden yapılır ve içeriden iş görür. 

Açık rinoplasti de burun ucunun altında küçük bir kesim var. Bu teknikle burun, kıkırdak ve kemik anatomisinde yer alan yapıların tümü, çıkarılabilecek kıkırdakların ve kalıcı kıkırdakların görülerek değerlendirilir, cerrahi korunur, özellikle kapalı teknikle yapılamayan pek çok uygulama yapılır Burun desteğiyle ilgili olan ve burun desteğini sağlayan, açık rinoplasti ile yapılabilir.

Kapalı rinoplasti de sadece çıkartılan kıkırdaklar gözlendiğinden burun ucu ve sütürleri destekleyen kıkırdaklar daha az kullanılır, açık rinoplasti tekniğiyle ameliyatlarımı gerçekleştiririm. Böyle bir teknikte yapılan kesikler, cerrahın kemik ve kıkırdağı kesmek, düzeltmek, çıkarmak, yeniden şekillendirmek için giriş kapısı sağlamak ve dış görünüşü değiştirmek amacıyla manevra yapmak.

Burun estetiği  rinoplasti  hastalarının sıklıkla sorduğu sorulardan biri kemikleri kırık ya da dava olup olmayacağı meselesidir. Ya isminin kırpılması, dosyalanması, kesilmesi olduğunu söylersek; Sonuç olarak kemiklere de bir uygulama yapılacaktır. Burun üst kısmındaki kamburu kırpma veya dosyalama ile çıkarıyorum, ancak daha sonra kemikleri yanlardan keserek veya kırarak kesinlikle harekete geçiriyorum ve burun tavanını yeniden oluşturuyorum.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Burun estetiği yada Ameliyatı Sonrası

Tamponsuz burun ameliyatı burun estetiği ya da ameliyatı sonrası kemik ve kıkırdakları yeni pozisyonda korumak için burun içine alçıdan bir splint uygulanır. Günümüzde beyaz sıva artık büyük ölüde kalmamaktadır. Burnum işlerinde termal atel olarak adlandırılan ateller kullanıyorum.

Tamponsuz rinoplasti denilen teknikte, daha önce olduğu gibi ne uzun boylu ne sünger tamponlara ihtiyaç vardır. Ancak, davalarımda tampon kullanmıyorum, arabelleksiz rinoplasti uyguluyorum. Tamponsız rinoplasti ameliyatında, burnun iç kısmı uzunlamasına özel sütür tekniği ile dikilir, bu nedenle tampon koyma ihtiyacı gider.

Rinoplasti ameliyatları ortalama iki saat sürer. Ameliyat sırasında burun deri altında uygulanan uzun etkili lokal anestezi ile hastalar ameliyat sonrası herhangi bir ağrı hissetmezler. Gözlerinde şişme ve çürükler; Ameliyat sonrası gün içinde en fazla şişme ve morluk oluşması genel olarak bir hafta içinde kaybolur.

Rinoplasti, inandıklarının aksine, ameliyat sonrası dönemde hasta için çok kolay olan ağrısız bir ameliyattır. Ameliyattan sonraki 7. gününde splint tamamen çıkarılır. 7 günün sonunda hastanın iyileşmesi ve burunda ve yüzde şişme olacaktır. Bu şişme bir ay sonra büyük oranda aşarsa bile, en büyük iyileşme 1 yıl içinde tamamlanır.

Erken dönemde rinoplastiden sonra, başka bir deyişle 1 ay sonra burun ucu sert bir yapı haline gelir ve burun derisi burun kemiğine biraz bağlanır. Bazen de burun ucunda hafif bir his kaybı olabilir. Bu durum son derece normal; Burun 3 ay içinde yumuşacık olacak. Kemikte şişme azalacak ve 1 yıl sonra rinoplastinin nihai durumu ortaya çıkacak. Sonuç olarak, herhangi bir karar veya sonuca varmak için bu kez beklenmelidir.

Modern Rinoplasti fiyatları

Rinoplasti fiyatları burun yapısı, şekil, solunum sorunun varlığı, eğrilik, öncesinde operasyon geçirip geçirmediğine(revizyon rinoplasti) bağlı olarak değişir ve hastane seçilecek. Rinoplasti fiyatını öğrenmek için muayene etmeye gelmelisiniz. 

Rinoplasti Estetiğini Özel ve Devlet Sigortaları Karşılar mı ? 

Özel ve devlet sigortaları bu cerrahiyi kapsamamaktadır.

Add comment


Op.Dr.Alper Bayraktar

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin::
  info (@) bursaestetik.com.tr
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa Web Tasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.