BURSA ESTETİK® Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar☎ 0224 233 5700 
Hemen Arayın Online Randevu

Dupuytren Kontraktürü (Dupuytren Hastalığı) Ameliyatı

Dupuytren Kontraktürü (Dupuytren Hastalığı) Ameliyatı ve Tedavisi | Estetik Plastik ve Rekontrüktif Cerrahi- El Cerrahisi ve Mikro Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar

Dupuytren hastalığı, deri altındaki fasya adı verilen yapının anormal kalınlaşmasıdır. Dupuytren Kontraktürü avuç içinde sertlik ve giderek parmaklarda bükülme yapan dupuytren hastalığıdır. Estetik Plastik ve Rekontrüktif Cerrahi - El Cerrahisi ve Mikro Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından Dupuytren Kontraktürü (Dupuytren Hastalığı) tedavisi Bursa ve İstanbul'daki estetik merkezlerimiz de yapılmaktadır.

Dupuytren Kontraktürü (Dupuytren Hastalığı)

Dupuytren Kontraktürü (Dupuytren Hastalığı)

Avuç derisinin altında, eldeki hassas yapıların zarar görmesini önleyen bir bağ doku kompleksi vardır.

Dupuytren hastalığı, bu dokunun avuç içinde nohut büyüklüğünde şişlikler oluşturmasını ve kalınlaşmasını ifade eder.

Avuç içinin cilt ve cilt altındaki dokusunun hastalığı olarak da bilinir. Zamanla bu kalınlaşma parmakların tam açılmasını engelleyecek kadar ilerleyebilir ve artabilir.

40–60 yaş arasında erkeklerde daha sık görülür ve erkeklerde daha hızlı seyreder. Parmakları avuca doğru bükme deformitelerine neden olur. Yüzük parmağı, serçe parmağı ve başparmak en sık tutulan parmaklardır.

Genellikle avuç içinde bir veya daha fazla deriye yapışık küçük topaklar oluşur. Bunlar zaman içine parmaklara uzanan bantlar haline gelir.

Yavaş yavaş parmaklar içe doğru bükülür. Genellikle ağrı görülmez. Ancak elin düz olarak masa üzerine konulması mümkün olmamaya başlar. Zamanla el sıkışma, eli pantolon cebine sokma, eldiven giyme gibi günlük işler zorlaşır.

Avuç içindeki topakçıklar erken dönemlerde takip edilebilir. Topakçıklar bantlar oluşturup parmakları çekmeye başladıktan sonra cerrahi girişim ile avuç içindeki bağ dokusunun hastalıktan etkilenmiş kısımlarını çıkarmak gerekir.

Ameliyat çok dikkatli yapılmalıdır, çünkü elin ve parmakların sinirleri çoğunlukla bu anormal dokuya sıkıca yapışmıştır Bazen ender olmak ile birlikte hastalık nüks edebilir.

Ameliyattan sonra kısa süreli bir atel uygulaması ve fizik tedavi sonucu daha olumlu hale getirebilir.

Add comment


Op.Dr.Alper Bayraktar

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin::
  info (@) bursaestetik.com.tr
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa Web Tasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.