BURSA ESTETİK® Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar☎ 0224 233 5700 
Hemen Arayın Online Randevu

Sindaktili (Yapışık Parmak)

Sindaktili, yapışık parmak, sindaktili ameliyatı, sindaktili nedenleri, sindaktili nedir, sindaktili ameliyatı izle, sindaktili ayak, sindaktili onam formu, sindaktili tedavisi, sindaktili ameliyat,Bursa, Bursa sindaktili, bursa sindaktili ameliyatı, bursa sindaktili tedavisi | Estetik Plastik ve Rekontrüktif Cerrahi- El Cerrahisi ve Mikro Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar

Doğuştan el veya ayak parmaklarının arasının yapışık olması gereken ayrımlaşmayı gösteremeyip, ayni deri kılıfı içinde birbirine yapışık görünmesine "sindaktili" denir.

Sindaktili (Yapışık Parmak) Sindaktili (Yapışık Parmak)

Bu yapışık görüntü parmak başlangıç yerinden ucuna kadar pek çok seviyede olabilir. Bu parmakların damarları tek olabilir. Mutlaka radyografi çekilip kemiklerinde birbiriyle ilişkisi kontrol edilir.

Sindaktilinin görülme sıklığı 2000 canlı doğumda birdir. Hastaların yarısında tek taraflı ( sağ veya sol) görülür.

Erkeklerde daha sık ortaya çıkar. Kalıtımla da geçme olasılığı vardır. En fazla 3. ve 4. parmakların yapışıklığı görülür.

Sindaktili tedavisinde amaç sadece yapışıklığın açılması değildir. Eş zamanlı olarak parmak fonksiyonlarının devamlılığı tırnak ve kemik yapıların doğal durumu korunmaya çalışılmalıdır.

Ameliyatta parmaklar arasındaki deri eksiğini doldurmak için kasıktan deri yaması alınması gerekebilir. El 3 hafta alçı atelde tutulur.

İnsan elinde birbirine yakin iki parmağın boyu hiçbir zaman birbirine eşit değildir. Bu yüzden parmakların gelişimi ve uzamasının sekteye uğramaması için mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Eğer başparmak ile 2. parmak arasında sindaktili varsa bebek 6 ay -1 yıl arası ameliyat edilmelidir.

Parmakların kontrolünün başladığı zaman 24 ay olup ameliyatın 36 aya kadar yapılması tercih edilir. Bunun dışında daha büyük çocuklarda da ameliyat yapılabilir. Ancak özellikle kompleks sindaktililerin daha erken tedavisi önerilir.

Üç parmak yapışık halde ise önce bir parmak ayrılır, sonrasında ikinci bir ameliyatla diğer iki parmak ayrılır. Bunun nedeni ayni anda ameliyat yapılırsa ortadaki parmağın kan dolaşımının bozulup kaybedilme riskidir.

Add comment


Op.Dr.Alper Bayraktar

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

SOSYAL MEDYA:

    

Bursa Estetik

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin::
  info (@) bursaestetik.com.tr
  +90 224 233 57 00
  +90 224 233 58 00
 © Design Bursa Web Tasarım

© Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif operasyonlar hakkında yanıltıcı ve kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, dünya tıp literatürü göz önünde bulundurularak hazırlanmış bilimsel bilgileri bulabileceğiniz bu sitede Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Bayraktar aklınıza takılabilecek her türlü soruya kendi tıbbi ve etik  anlayışı doğrultusunda cevap vermeye çalışmıştır.

Bu sitede okuyacağınız tüm yazılar Op. Dr. Alper Bayraktar tarafından bizzat kaleme alınmış kişisel görüşleri de içermektedir.

Site telif hakları yasalarınca korunmaktadır ve içeriğin sahibinden habersiz kopyalanması, dağıtımı ve değiştirilmesi yasal  süreçleri başlatacaktır. Telif hakları ihlali durumunda site içeriğini kopyalayanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.